Každý by mal mať ciele a môj cieľ na budúci rok je veľmi exotický, respektíve bol exotický. Dnes v dobe keď ráno sadnete do lietadla a večer ste na druhom kontinente sa žiaľ dosť búra samota a vzácnosť. Z krajín ktoré ešte pred 50 rokmi nikto nepoznal sa dnes stávajú turistické destinácie plné zvedavcov zo všetkých kútov sveta. No i dnes sa ešte dajú nájsť časti krajín kde turistický ruch ešte nezmenil tvar krajiny a práve v Thajsku je takých zabudnutých lokalít plno. Poďme si povedať niečo o tejto krajine.
Thajsko všeobecne
Thajsko sa zaraďuje medzi najexotickejšie a turistami veľmi vyhľadávané oblasti. Navštevujú ho hlavne európania a američania, ktorí sa výrazne podieľajú na podpore miestneho turizmu. Krajina sa rozprestiera na 513 115 m2 a jej počet obyvateľov je až 63,6 milióna. Hlavné mesto je Bangkok. Úradným jazykom je thajčina, ale bežne sa používa aj angličtina a nárečie obyvateľstva. Thajčania majú zavedené špeciálne písmo, ktoré pochádza z dávneho obdobia a vyvinulo sa z kmérskeho písma. Náboženstvo je orientované hlavne na budhizmus, no u menšej časti populácie prevláda i moslimské vierovyznanie. Štátnym symbolom krajiny je mýtický vták Garúda, ktorý je znakom voľnosti a lepšieho rána.
(Hlavné mesto Bangkok je moderná metropola plná ruchu)
Historia
Prvé zmienky o oblasti dnešného Thajska sú známe z obdobia pred 4 000 rokov. Krajina prešla mnohými vývojovými fázami a vystriedalo sa na jej území veľa panovníkov, ktorí prispeli k jej formovaniu do dnešnej podoby. Z neďalekej minulosti možno spomenúť, že Thajsko bolo počas 2 sv. vojny výnosnou krajinou, ktorú boje nijako nepoznačili, čo sa výrazne podpísalo na raste jej ekonomiky. Počas svojej dlhodobej existencie Thajsko nikdy nebolo kolonizované iným štátom. Zachovalo si tak mnohé kultúrne pamiatky a budhistické vierovyznanie.
(Budhistický chrám v meste v Chiang Mai)
Poloha
Thajsko je veľmi dobre situovanou oblasťou. Obmývané je Indickým oceánom, zo západnej strany Andamánskym a z východu Juhočínskym morom.
Severnú časť – Thajska predstavujú najmä pohoria, ktorých výška siaha nad 1000 metrov. Súčasťou oblasti je aj veľmi obľúbený tropický monzúnový prales.
Východná časť sa považuje za druhú najbohatšiu, pretože je tu rozvinutý turizmus, priemysel a ťažba drahých kameňov.
Južná časť – je akýsi “raj na zemi”. Uchvátiť vás môžu nádherné dlhé pláže, početné panenské ostrovy, priezračné more a kľudné prostredie, ktoré je ideálne na dovolenku, relax a oddych.
Centrálne územie – Thajska predstavuje stred regiónu, pre ktorý je typický rozvinutý priemysel a poľnohospodárstvo, pokročilá ekonomika, masívne pestovanie ryže a najhustejšia osídlenosť obyvateľstva. Stredná oblasť sa považuje za najbohatšiu a najvyspelejšiu. Jej súčasťou je aj Bangkok, hlavné mesto, ktoré je akýmsi dopravným, turistickým a podnikateľským uzlom krajiny.
(Južný cíp Ázie je výborná námorná poloha)
Podnebie
Klíma v Thajsku je tropickejšieho charakteru. Prevládajú tu 3 ročné obdobia: teplé a vlhké, studené a obdobie monzúnových dažďov. Všetky sa však vyznačujú pomerne teplým charakterom ovzdušia a na skutočný chlad mínusových teplôt nenarazíte. Ak si chcete vychutnať krásy tejto krajiny počas slnečných dní, odporúčajú sa mesiace február – máj, kedy je tunajšie podnebie teplé a priaznivé na turistické spoznávanie. Teploty sa pohybujú okolo 36 stupňov, v studenom období je teplota do 25 stupňov.
Thajská vláda
Oficiálne sa Thajsko považuje za kráľovstvo. Na čele tejto konštitučnej monarchie je výsosť Pchúmipchón Adundét, známy ako Ráma IX. Pri moci je už 63 rokov a je najdlhšie žijúcim a vládnúcim panovníkom kráľovstva, ale i vo svete. Narodil sa 5. decembra 1927 v USA. V roku 1946 nastúpil ako 19 ročný na trón, po tom čo jeho brat tragicky zahynul. Obyvateľmi v Thajsku je veľmi uznávaný a zastáva pre miestnych pozíciu “svätca”. Robiť si posmešky z kráľa sa neodporúča. Výstrahou môže byť fakt, že v thajských väzniciach je niekoľko cudzincov, ktorí sa o to pokúsili a nevyplatilo sa im to.
(Thajská kráľovská rodina)
Mena Thajska
Používanou menou je thajský bath – obsahuje bankovky a mince. Mince sa členia na viaceré menšie časti – je ich cca 100. Thajský baht má svoju dlhodobú históriu a jeho funkcia ako platidla sa datuje už od 19. storočia. Peniaze si v Thajsku ľahko zmeníte v zmenárňach, ale aj v miestnych hoteloch, kde je však horší výmenný kurz. Hotovosť sa dá vybrať aj v bankomatoch, ktorých je dostatok na každom kroku.
Krásne. ...
Celá debata | RSS tejto debaty