Založ si blog

Moja cesta po Vodiciach

Vodice sú mesto, nachádzajúce sa v strede pobrežia Chorvátska. Len 12 kilometrov od Vodic leží známejší Šibenik. V lete je tam príjemných 25-30 stupňov. Vodice sú veľmi rozmanité, okrem pláží ponúkajú aj kultúrne atrakcie, peknú prírodu a rozmanitú gastronómiu.

Vodice sú turisticky veľmi príťažlivé. Nájdu sa tu atrakcie pre deti, ale aj diskotéky, bary, reštaurácie a pekne upravené pláže. Každý si príde na svoje a tak tu zamieria ako rodiny, tak aj partie mladých ľudí. Práve mladí milovníci kultúry tu v lete mieria kvôli letnému jazzovému festivalu a kvôli tzv. Sunbreez festival house hudby, ktorý trvá 4 dni a 4 noci. Vodice sú pekným historickým mestom.

Pri prechádzke centrom si nejde nevšimnúť niektorých krásnych kostolov. Jedným z najkrajších je Kostol sv. kríža, ktorý bol postavený už v 15. storočí. Tento kostol je postavený v gotickom štýle, v 18. storočí bol vo Vodiciach postavený aj druhý kostol sv. kríža. Ten druhý je postavený v štýle baroka. Je dielom dalmatínskeho umelca Ivana Skoka. Na tomto kostole je zaujímavý najmä interiér, ktorý zdobia nádherné fresky.

Tak ako väčšina chorvátskych miest, aj Vodice sú charakteristické úzkymi uličkami. Tieto úzke uličky v minulosti slúžili na obranu. Pri prechádzke mestom môžete naraziť na uličky tak úzke, že sa tam dvaja ľudia neobídu. Práve Vodice sú východiskovým bodom hneď k dvom národným parkom, ku parku Kornati a ku Krku. Tam sa určite vyberte, ak ste milovníkmi divokej prírody. Ak navštívite Vodice s deťmi, určite nevynechajte Morské akvárium a múzeum. Je v ňom druhov rýb a taktiež staré lode a rybárske nástroje.

Nesmie sa však zabudnúť ani na pláže, veď práve kvôli nim smeruje väčšina návštevníkov do Chorvátska. Vo Vodiciach sú pláže čisté a upravené, niektoré sú dokonca ocenené modrou vlajkou za čistotu.

Zdroj: http://www.vodice.hr, https://pixabay.com (obrázky), sk.wikipedia.org

Ako nám vie AI pomôcť (nielen) s písaním

26.05.2023

Písanie je jedna z najdôležitejších a najzložitejších ľudských schopností. Vyžaduje si kreativitu, logiku, gramatiku, slovnú zásobu a štýl. Nie je preto prekvapením, že mnohí ľudia majú problémy s písaním rôznych druhov textov, či už ide o školské práce, profesionálne dokumenty alebo umelecké diela. Našťastie existuje technológia, ktorá nám môže pomôcť s [...]

Je niečo ako zelený cloud?

26.01.2022

Veľké digitálne firmy zanechávajú veľkú uhlíkovú stopu, o tom niet žiadnych pochýb. Dátové centrá v USA spotrebúvajú asi dve percentá všetkej energie v krajine – a najväčší poskytovatelia cloudu sídlia v štátoch, kde sú veľké problémy s dodávkami energie. Niet divu, že článok Wired začína myšlienkou – dáta sú nová ropa. Nielen kvôli objemu obchodu, [...]

Pár nápadov čo sa dá vidieť v Splite

09.07.2019

Mesto Split leží v južnej časti Chorvátska a spadá do oblasti Dalmácia. Rozloha mesta je 79,33 km2 a obýva ho viac ako 178 000 obyvateľov. Mesto s bohatou históriou a príjemnými plážami je skvelým miestom na dovolenku pre rodiny s deťmi aj skupiny mladých ľudí, ktorí si chcú užiť zábavu. Pláže v Splite a okolí Najobľúbenejšia pláž v Splite je pláž Bačvice s [...]

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Exprezidentku Čaputovú mrzí, že sa predčasne ukončila tohtoročná Pohoda, zraneným praje skoré uzdravenie

13.07.2024 14:09

Okrem toho ocenila desiatky príbehov pomoci, podpory a solidarity.

seniorka

Seniorka vyhodila z okna 15-tisíc eur. Nedôverujte neznámym ľuďom, vyzýva polícia

13.07.2024 14:05

Podvodník dôverčivú seniorku inštruoval, aby peniaze vložila do igelitovej tašky a odovzdala ich jeho známemu.

Fico, oslavy Cyrila a Metoda

Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti budú v Starej Bystrici

13.07.2024 13:37

Podujatie, ktoré je pripomienkou prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky dňa 17. júla 1992, sa koná pod záštitou predsedu vlády Fica.

Irán, voľby, Masúd Pezeškiján

Novozvolený iránsky prezident je pripravený na konštruktívny dialóg s EÚ

13.07.2024 13:28

Prezident vyzval na konštruktívne vzťahy so západnými krajinami a vyslovil sa za obnovenie jadrovej dohody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 71854x
Priemerná čítanosť článkov: 5527x

Autor blogu

Kategórie