Založ si blog

Moja cesta po Vodiciach

Vodice sú mesto, nachádzajúce sa v strede pobrežia Chorvátska. Len 12 kilometrov od Vodic leží známejší Šibenik. V lete je tam príjemných 25-30 stupňov. Vodice sú veľmi rozmanité, okrem pláží ponúkajú aj kultúrne atrakcie, peknú prírodu a rozmanitú gastronómiu.

Vodice sú turisticky veľmi príťažlivé. Nájdu sa tu atrakcie pre deti, ale aj diskotéky, bary, reštaurácie a pekne upravené pláže. Každý si príde na svoje a tak tu zamieria ako rodiny, tak aj partie mladých ľudí. Práve mladí milovníci kultúry tu v lete mieria kvôli letnému jazzovému festivalu a kvôli tzv. Sunbreez festival house hudby, ktorý trvá 4 dni a 4 noci. Vodice sú pekným historickým mestom.

Pri prechádzke centrom si nejde nevšimnúť niektorých krásnych kostolov. Jedným z najkrajších je Kostol sv. kríža, ktorý bol postavený už v 15. storočí. Tento kostol je postavený v gotickom štýle, v 18. storočí bol vo Vodiciach postavený aj druhý kostol sv. kríža. Ten druhý je postavený v štýle baroka. Je dielom dalmatínskeho umelca Ivana Skoka. Na tomto kostole je zaujímavý najmä interiér, ktorý zdobia nádherné fresky.

Tak ako väčšina chorvátskych miest, aj Vodice sú charakteristické úzkymi uličkami. Tieto úzke uličky v minulosti slúžili na obranu. Pri prechádzke mestom môžete naraziť na uličky tak úzke, že sa tam dvaja ľudia neobídu. Práve Vodice sú východiskovým bodom hneď k dvom národným parkom, ku parku Kornati a ku Krku. Tam sa určite vyberte, ak ste milovníkmi divokej prírody. Ak navštívite Vodice s deťmi, určite nevynechajte Morské akvárium a múzeum. Je v ňom druhov rýb a taktiež staré lode a rybárske nástroje.

Nesmie sa však zabudnúť ani na pláže, veď práve kvôli nim smeruje väčšina návštevníkov do Chorvátska. Vo Vodiciach sú pláže čisté a upravené, niektoré sú dokonca ocenené modrou vlajkou za čistotu.

Zdroj: http://www.vodice.hr, https://pixabay.com (obrázky), sk.wikipedia.org

Ako nám vie AI pomôcť (nielen) s písaním

26.05.2023

Písanie je jedna z najdôležitejších a najzložitejších ľudských schopností. Vyžaduje si kreativitu, logiku, gramatiku, slovnú zásobu a štýl. Nie je preto prekvapením, že mnohí ľudia majú problémy s písaním rôznych druhov textov, či už ide o školské práce, profesionálne dokumenty alebo umelecké diela. Našťastie existuje technológia, ktorá nám môže pomôcť s [...]

Je niečo ako zelený cloud?

26.01.2022

Veľké digitálne firmy zanechávajú veľkú uhlíkovú stopu, o tom niet žiadnych pochýb. Dátové centrá v USA spotrebúvajú asi dve percentá všetkej energie v krajine – a najväčší poskytovatelia cloudu sídlia v štátoch, kde sú veľké problémy s dodávkami energie. Niet divu, že článok Wired začína myšlienkou – dáta sú nová ropa. Nielen kvôli objemu obchodu, [...]

Pár nápadov čo sa dá vidieť v Splite

09.07.2019

Mesto Split leží v južnej časti Chorvátska a spadá do oblasti Dalmácia. Rozloha mesta je 79,33 km2 a obýva ho viac ako 178 000 obyvateľov. Mesto s bohatou históriou a príjemnými plážami je skvelým miestom na dovolenku pre rodiny s deťmi aj skupiny mladých ľudí, ktorí si chcú užiť zábavu. Pláže v Splite a okolí Najobľúbenejšia pláž v Splite je pláž Bačvice s [...]

Polizei / Hranica / Kontroly /

Migračná vlna neutícha. Nemecko zvažuje stále kontroly na hraniciach s Českom a Poľskom

22.09.2023 23:51

Nemecká ministerka však upozornila, že prísnejšie kontroly nebudú znamenať, že "neprídu žiadny žiadatelia o azyl."

morawieclk, zelenskyj

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

22.09.2023 23:20

Poľský premiér tak reagoval na Zelenského vyjadrenia na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov.

Silná búrka v hlavnom meste

Pozor na silný vietor a dážď, najmä na severe Slovenska

22.09.2023 21:19

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého i druhého stupňa.

Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

22.09.2023 20:46

Bol prvým talianskym prezidentom v dejinách, ktorý bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 65085x
Priemerná čítanosť článkov: 5007x

Autor blogu

Kategórie