Založ si blog

Moja cesta po Vodiciach

Vodice sú mesto, nachádzajúce sa v strede pobrežia Chorvátska. Len 12 kilometrov od Vodic leží známejší Šibenik. V lete je tam príjemných 25-30 stupňov. Vodice sú veľmi rozmanité, okrem pláží ponúkajú aj kultúrne atrakcie, peknú prírodu a rozmanitú gastronómiu.

Vodice sú turisticky veľmi príťažlivé. Nájdu sa tu atrakcie pre deti, ale aj diskotéky, bary, reštaurácie a pekne upravené pláže. Každý si príde na svoje a tak tu zamieria ako rodiny, tak aj partie mladých ľudí. Práve mladí milovníci kultúry tu v lete mieria kvôli letnému jazzovému festivalu a kvôli tzv. Sunbreez festival house hudby, ktorý trvá 4 dni a 4 noci. Vodice sú pekným historickým mestom.

Pri prechádzke centrom si nejde nevšimnúť niektorých krásnych kostolov. Jedným z najkrajších je Kostol sv. kríža, ktorý bol postavený už v 15. storočí. Tento kostol je postavený v gotickom štýle, v 18. storočí bol vo Vodiciach postavený aj druhý kostol sv. kríža. Ten druhý je postavený v štýle baroka. Je dielom dalmatínskeho umelca Ivana Skoka. Na tomto kostole je zaujímavý najmä interiér, ktorý zdobia nádherné fresky.

Tak ako väčšina chorvátskych miest, aj Vodice sú charakteristické úzkymi uličkami. Tieto úzke uličky v minulosti slúžili na obranu. Pri prechádzke mestom môžete naraziť na uličky tak úzke, že sa tam dvaja ľudia neobídu. Práve Vodice sú východiskovým bodom hneď k dvom národným parkom, ku parku Kornati a ku Krku. Tam sa určite vyberte, ak ste milovníkmi divokej prírody. Ak navštívite Vodice s deťmi, určite nevynechajte Morské akvárium a múzeum. Je v ňom druhov rýb a taktiež staré lode a rybárske nástroje.

Nesmie sa však zabudnúť ani na pláže, veď práve kvôli nim smeruje väčšina návštevníkov do Chorvátska. Vo Vodiciach sú pláže čisté a upravené, niektoré sú dokonca ocenené modrou vlajkou za čistotu.

Zdroj: http://www.vodice.hr, https://pixabay.com (obrázky), sk.wikipedia.org

Ako nám vie AI pomôcť (nielen) s písaním

26.05.2023

Písanie je jedna z najdôležitejších a najzložitejších ľudských schopností. Vyžaduje si kreativitu, logiku, gramatiku, slovnú zásobu a štýl. Nie je preto prekvapením, že mnohí ľudia majú problémy s písaním rôznych druhov textov, či už ide o školské práce, profesionálne dokumenty alebo umelecké diela. Našťastie existuje technológia, ktorá nám môže pomôcť s [...]

Je niečo ako zelený cloud?

26.01.2022

Veľké digitálne firmy zanechávajú veľkú uhlíkovú stopu, o tom niet žiadnych pochýb. Dátové centrá v USA spotrebúvajú asi dve percentá všetkej energie v krajine – a najväčší poskytovatelia cloudu sídlia v štátoch, kde sú veľké problémy s dodávkami energie. Niet divu, že článok Wired začína myšlienkou – dáta sú nová ropa. Nielen kvôli objemu obchodu, [...]

Pár nápadov čo sa dá vidieť v Splite

09.07.2019

Mesto Split leží v južnej časti Chorvátska a spadá do oblasti Dalmácia. Rozloha mesta je 79,33 km2 a obýva ho viac ako 178 000 obyvateľov. Mesto s bohatou históriou a príjemnými plážami je skvelým miestom na dovolenku pre rodiny s deťmi aj skupiny mladých ľudí, ktorí si chcú užiť zábavu. Pláže v Splite a okolí Najobľúbenejšia pláž v Splite je pláž Bačvice s [...]

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Lavica / Škola / Trieda / Učiteľ /

Inšpekcia vníma nedostatky zo strany škôl v súvislosti s riešením šikany

29.11.2023 18:05

Šikanovanie na školách potvrdili aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie počas prieskumu u 2 542 žiakov šiesteho a siedmeho ročníka základných škôl.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 66155x
Priemerná čítanosť článkov: 5089x

Autor blogu

Kategórie